Warto myśleć o sposobie wychowania

Są ludzie, którym wydaje się, że wychowanie dziecka jest bardzo prostą sprawą, że wszystko przyjdzie naturalnie i nawet nie musimy się nad tym zagadnieniem zbytnio zastanawiać. Z drugiej strony mamy z pewnością takie osoby, które bardzo się przejmują wychowaniem dziecka, czytają wiele publikacji na ten temat i próbują znaleźć rozwiązanie, które okaże się być dla nich jak najlepsze. Jak się jednak okazuje, w tym temacie warto łączyć zdobytą wiedzę z własną intuicją, bo wówczas będzie największa szansa na to, że wychowamy dzieci na wspaniałych, empatycznych i przede wszystkim szczęśliwych ludzi.

Różne są metody wychowania

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest wiele opinii na temat tego, jak wychowywać dziecko. Jedni mówią, aby okazywać mu jak najwięcej czułości i pozwalać na wszystko czego zapragnie – pod warunkiem, że nie stanowi to dla niego zagrożenia. Inni znowu uważają, że trzeba zachowywać dyscyplinę, być surowym i nie wolno dziecku pozwalać na zbyt wiele.

Co więcej, jest wiele podpowiedzi, jak uzyskać jakieś konkretne zachowania u dziecka. I to wszystko pięknie i łatwo brzmi, gdy o tym czytamy. Jednak trzeba wiedzieć, że każde dziecko to odmienna jednostka, każde jest inne i każde ma inne potrzeby, nawet jeśli patrzymy na rodzeństwo. Dlatego tak ważne jest to, aby wsłuchać się w potrzeby dziecka, sprawdzić czy potrzebuje ono większego przytulania, czy może nie przepada za tym. Ale jedno jest pewne, dzieci zawsze powinny wiedzieć, gdzie znajduje się granica, której kategorycznie nie wolno im przekraczać.

Nie odbierajmy marzeń

Nawet jeśli dziecko ma marzenia, które teraz wydają nam się niemożliwe do zrealizowania, nawet w przyszłości, to nie odbierajmy mu prawa do tych marzeń.

Tak samo pozwalajmy mu na kreatywność, na samodzielne poznawanie świata, motywujmy je do działania. Nawet jeśli coś mu nie wyszło, zachęcajmy, aby próbowało dalej. Im większą dziecko będzie miało od nas zachętę, im większe będzie czuło wsparcie, im większe będzie miało poczucie, że zawsze może na nas liczyć, choć pozostawiamy mu tak wiele swobody, tym większa będzie szansa, że wychowamy je na pewnego siebie człowieka, który będzie wiedział, że wiele zależy od niego. Ale przy tym wszystkim nie zapomnijmy go nauczyć, że ważne jest również to, aby myślał nie tylko o sobie, ale też o innych. Koniecznie zobaczmy jakie są modele wychowania, jak możemy sobie radzić z dzieckiem w różnych sytuacjach. Ale nie pilnujmy dokładnego wypełniania zdobytej wiedzy, pozwólmy sobie na własną interpretację i na dopasowanie zdobytej wiedzy do naszego dziecka.