Największy importer broni

szafki kuchenne na wymiar poznań

Ubiegły rok przyniósł spore zmiany w przemyśle zbrojeniowym, a także na rynku handlu bronią. Największym importerem uzbrojenia na świecie przestały być Indie, które utrzymywały pierwsze miejsce przez bardzo długi czas.

Na miejscu lidera w tym względzie zastąpiła je Arabia Saudyjska. Ogólna wartość sprzedanego uzbrojenia w roku 2014 wzrosła o około 14% w porównaniu z rokiem 2013.

Jeżeli chodzi natomiast o samą Arabię Saudyjską, rząd w Rijadzie zwiększył w tym czasie import broni aż o 54%. Eksperci szacują, że w przyszłym roku saudyjski rząd zwiększy zakup broni o kolejne 52% – wartość zakupionego zagranicznego wyposażenia wyniesie więc prawie 10 miliardów dolarów.

Z czego wynika tak szybkie zbrojenie się Arabii Saudyjskiej? Bez wątpienia mają na to wpływ działania islamistów w Syrii, a także stosunek Iranu do broni jądrowej. Rijad kupuje głównie sprzęt służący do obrony powietrznej, rakiety balistyczne, przeciwpancerne pociski kierowane, bezzałogowe statki latające, a także jednostki morskie.