LPG jako alternatywa

www.trzos.gniezno.pl

Technologiczne przemiany w dziedzinie motoryzacji dotyczą różnych aspektów – również tych związanych ze stosowanymi napędami. Kiedyś opcji nie było zbyt wiele.

Zdecydowana większość pojazdów, które jeździły po drogach działało dzięki zwykłemu paliwu – i nadal to ono przeważa, przynajmniej na polskim rynku. Coraz śmielej dają jednak znać o sobie napędy innego rodzaju.

Wśród alternatyw jako pierwszy na dużą skalę zaistniał diesel, czyli silnik pracujący dzięki ropie. Potem do ofensywy przeszedł gaz LPG i dziś ma on coraz liczniejszą grupę zwolenników.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim zatankowanie LPG na stacji kosztuje mniej więcej o połowę mniej niż tankowanie tradycyjnego paliwa. Niższa cena gazu kusi i sprawia, że po auta z nowoczesnym napędem gazowym sięga coraz więcej kierowców.

Oprócz nowych modeli popularne są też usługi przerabiania układu napędowego tak, aby mógł on pracować pod kontrolą gazowego układu. Trzeba trochę wydać na przeróbki, ale oszczędności dość szybko zwracają inwestycję.