Jak wydobywa się srebro?

www.26lo.waw.pl

Otóż okazuje się, że srebro występuje w przyrodzie w postaci rodzimej czyli jako tak zwane srebro rodzime, razem z siarką, arsenem, antymonem oraz chlorem, a także w rudach takich, jak argentyt, chloragyryt czy pirargiryt. Częstotliwość występowania tego metalu w skorupie ziemskiej jest 17 razy większa niż złota.

Głównymi źródłami srebra są rudy miedzi, miedzi z niklem, złota, ołowiu i ołowiu z cynkiem, wydobywane w Kanadzie, Meksyku, Peru, Polsce, Australii i Stanach Zjednoczonych. Metal ten otrzymuje się także poprzez elektrolityczne oczyszczanie miedzi, bądź też zastosowanie metody Parkesa do wydzielania go z rud ołowiu zawierających domieszki srebra.

Czyste srebro wysokiej jakości zawiera przynajmniej 99% tego metalu, dostępne są także czystości powyżej 99,999 %. W 2010 roku Meksyk z produkcją 128,6 ml uncji był największym producentem srebra w Europie.

Kolejne miejsca zajmowały Peru i Chiny. Największym producentem srebra w Europie jest Polska.

Dzięki dolnośląskim złożom miedzi i srebra eksploatowanego przez KGHM Polska Miedź wytwarzane jest rocznie ok.1300 ton srebra rafinowanego.