Jak wychować kreatywne dziecko?

funkcje.aktualne-mapy.com.pl

Kreatywne dziecko, czyli jakie? Takie, które lepiej radzi sobie z nauką, łatwiej nawiązuje kontakty z innymi dziećmi, wierzy w swoje możliwości i unika konfliktów. Samo wymyśla sobie zabawy, nie nudzi się i wie jak rozwiązywać problemy. Jak wychować dziecko, by było kreatywne?

Jakie jest kreatywne dziecko?

Należy pamiętać, że dziecko kreatywne wcale nie równa się dziecku grzecznemu. Rozbudzona kreatywność jest często równoznaczna z gadatliwością, ruchliwością i nieprzewidywalnością.

Takiego dziecka może być wszędzie pełno i na to trzeba być gotowym. Najlepiej pozwolić dziecku być sobą, a jednocześnie nie dać wejść sobie na głowę.

Zabawki i zabawy dla dziecka

Czy kupować dziecku edukacyjne zabawki? Nie ma takiej potrzeby. Dlaczego? Lepiej pokazać maluchowi, że bawić się można wszystkim! Zamiast dokupować kolejne tony nieużywanych zabawek, pokaż dziecku jak może wykorzystać skrawki materiałów, kartonowe pudełeczka, kolorowe wycinanki i zabawki, które już posiada.

Zachęcaj dziecko do rysowania, malowania, wyklejania, śpiewania i tańczenia, ale w takim sposób, w jaki pragnie tego dziecko. Także uczestnicz w takich zabawach! Na wychowanie kreatywnego dziecka trzeba poświęcić trochę czasu.

Dodatkowe zajęcia

Czy zapisywanie dziecka na dodatkowe zajęcia w przedszkolu lub w szkole ma sens? Jeśli nie masz zbyt dużo czasu na wspólne, kreatywne spędzanie czasu, to jak najbardziej! Na takich zajęciach maluch pozna też rówieśników, a przez to łatwiej będzie nawiązywał kontakty w przyszłości. Nie przesadzaj jednak z liczbą takich zajęć! Każdy maluch potrzebuje wytchnienia, nawet od tych kreatywnych zajęć.

O tym pamiętaj…

Pamiętaj, że najważniejsza jest cierpliwość. Gdy dziecko zrobi coś niespodziewanego i dziwnego, poszukaj przyczyny takiego zachowania – zadaj maluchowi pytanie, dlaczego tak właśnie postąpił. Unikaj porównywania dziecka z innymi rówieśnikami. Czasami konkursy plastyczne i recytatorskie nie są wcale najlepszym rozwiązaniem.

Każde dziecko przecież inaczej wyraża sztukę i należy mu to uświadomić, nie stawiając nikogo na wyższych lub niższych pozycjach. Pokazuj dziecku jak najwięcej świata – zaprowadź malucha do zoo, na fajną wystawę, do muzeum, a nawet do innego mieszkania z innymi dzieciakami! I co najważniejsze – nie bądź nadgorliwy! Nie dokonuj wyborów za malucha, nie rób wszystkiego za niego. Możesz za to pomagać i podpytywać!.