Fabryka czekolady Wedla

www.idealnypracodawca.pl

Czekoladki Wedel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek słodyczy w Polsce. Ma ona także – jako pierwsza fabryka czekolady w naszym kraju – najdłuższą historię, która rozpoczęła się w 1851 roku.

To właśnie wtedy na skrzyżowaniu ulic Miodowej i Kapitulnej Karol Wedel otworzył swój pierwszy sklep, a zaraz obok niego parową fabrykę czekolady. Co ciekawe, właściciel wytwarzane tam karmelki reklamował nie tylko jako niezwykły wytwór cukierniczy, ale przede wszystkim doskonały środek leczniczy.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie słodyczami, fabryka została bardzo szybko rozbudowana i przeniesiona na ulicę Szpitalną. W 1876 roku Karol Wedel podarował fabrykę w prezencie ślubnym swojemu synowi Emilowi.

To właśnie on stworzył rozpoznawalny do dziś znak towarowy. Obecnie w wedlowskich fabrykach nie produkuje się wyłącznie karmelków, ale dobrze znane wszystkim Polakom torciki wedlowskie, Ptasie Mleczko, czekolady, praliny, chałwę, cukierki, lizaki i żelki, batoniki, a także mieszankę wedlowską.