Deski do krojenia – drewniana, plastikowa, a może inna?

choroby.cywilizacja.com.pl

Obecnie asortyment desek do krojenia jest niebywale szeroki i różnorodny. Odnaleźć możemy bowiem w sklepach deski wykonane z przeróżnych materiałów, a także w wielu rozmiarach i wersjach kolorystycznych. Coraz częściej one również dobierane są pod stylistykę naszej kuchni, dzięki czemu drewniane deski do krojenia idealnie wpasowują się w jej wnętrze, stając się ładnym dla oka dodatkiem. Desek do krojenia możemy szukać nie tylko w lokalnych sklepikach, marketach, czy na bazarze, ale też w sklepach on-line i na aukcjach internetowych. Szczególnie ci, którym zależy na designu i wyglądzie deski powinni skorzystać z alternatywnych miejsc ich sprzedaży, ponieważ gwarantuje to szeroki wachlarz wyboru i dość oryginalne przedmioty.

Nie da się ukryć, że jednym z najstarszych, ale też dziś najbardziej popularnych rodzajów desek do krojenia są te, wykonane z drewna. Posiadają one bowiem spore właściwości antybakteryjne, a drobne powstałe na nich nacięcia same się zasklepiają. Mimo tego warto posiadać kilka desek tak, aby nie musieć używać tej samej do krojenia surowego mięsa, czy chociażby chleba. Wybierając drewnianą deskę trzeba wziąć pod uwagę taki parametr jak twardość drewna, z którego została wykonana. Związany jest on z trwałością, ale i również jakością deski, ponieważ minimalizuje liczbę nacięć, czy też wnikających bakterii.

Warto inwestować w deski wykonane z hebanu, dębu, jesionu, buku lub akacji.

Jaką deskę do krojenia wybrać?

Nie da się ukryć, że rynek szczególnie obfituje w dość tanie i łatwo dostępne deski plastikowe. One także, podobnie jak drewniane mogą ulegać uszkodzeniom podczas krojenia, jednakże nie posiadają już właściwości antybakteryjnych. Pośród zalet takich desek można wymienić łatwość czyszczenia, ponieważ można je myć ręcznie płynem do naczyń, ale i również w wysokiej temperaturze w zmywarce. Biorąc pod uwagę jakie możliwości dają tworzywa sztuczne, bardzo często producenci oferują deski o przeróżnej kolorystyce i wzornictwie.

Obok desek plastikowych dostępne są też maty polipropylenowo-silikonowe. Ich niebywałą zaletą jest dobre przyleganie do podłoża, co zapobiega ślizganiu. Dodatkowo nie tępią noży oraz nadają się mycia w zmywarce. Deski wykonane ze szkła zyskują coraz więcej miłośników. Są one idealnie gładkie oraz nie wchłaniają żadnych zapachów, ani tym bardziej bakterii.

Bardzo często ich wykonanie sprawia, że stanowią piękną ozdobę każdej kuchni. Z wad tego typu desek można wymienić łatwość uszkodzenia, a także szybsze powodowanie tępienia noży.

https://www.frisco.pl/