Czy warto mieszać światowe style aranżacji?

www.kukania.com.pl

Wiele regionów świata wyróżnia się pod względem stylu aranżacji. Tyle, że mieszkańcy tych regionów często nie zauważają stylu dominującego we własnym kraju. W końcu jego elementy są dla nich codziennością. Co za tym idzie, tworząc aranżację chętnie sięgają po wzorce z innych kultur. Oczywiście pociąg do innych kręgów kulturowych można zauważyć także w Polsce.

Warto jednak pamiętać, że jeśli już sięgamy po obce, to dobrze jest to robić z głową. To znaczy, że najlepiej postawić na jeden konkretny styl. Z drugiej strony, może się zdarzyć, że posiadasz już część umeblowania i zastanawiasz się jak dobrać pozostałe elementy. Jeśli wtedy odkrywasz miłość do konkretnego stylu, być może zechcesz mieszać różne odmiany aranżacji. Jak podejść do tego, by uzyskać dobre efekty? Odpowiedzią może być styl kolonialny, czyli właśnie styl eklektyczny, łączący różne style.

Styl kolonialny to mariaż stylistyki europejskiej wieku kolonizacji oraz stylistyki krajów kolonizowanych. To znaczy, że jeśli posiadasz już np. ciężką, klasyczną szafę, możesz do niej dobrać ozdoby rodem z Afryki i w ten sposób zbliżyć się do stylistyki kolonialnej. Być może konieczne będzie również przemalowanie pomieszczenia, by uzyskane efekty były jak najlepsze. Styl kolonialny może stać się ciekawym urozmaiceniem kuchni, która jest wyposażona w klasyczny sposób.

Szczególnie dobre skutki estetyczne osiągniesz w przypadku starych mebli, które sprawiają wrażenie pochodzenia z poprzedniej epoki.