Czy Poligrafia stwarza ryzyko dla zdrowia człowieka?

produkty do sublimacji

Chyba każdy z nas miał kiedyś do czynienia z zakładem poligraficznym. To bowiem właśnie w takich zakładach zajmują się tworzeniem i obróbką różnego rodzaju wyrobów poligraficznych. Co się do takich wyrobów zalicza? Będą to na przykład zaproszenia, kalendarze, książki, broszury, ale też oczywiście czasopisma czy gazety. Do zakładu poligraficznego wybierzemy się więc za każdym razem, kiedy chcemy wydrukować coś w większej ilości. Nic więc dziwnego, że drukarnie i zakłady poligraficzne cieszą się – szczególnie w ostatnich latach – całkiem dużą popularnością, która nie słabnie. Jest to bowiem całkiem dobry biznes, a na dodatek prowadzenie tego typu zakładu zdaje się być dość przyjemnym, niezbyt wyczerpującym zajęciem. Ale tu pojawia się pytanie, czy poligrafia może stanowić ryzyko dla zdrowia człowieka? Jest to kwestia, o której mało się mówi, dlatego też warto wiedzieć o tym nieco więcej. W zakładzie poligraficznym znajdziemy bowiem dużo różnych maszyn, które mogą wykorzystywać przeróżne techniki druku. I tak, mówiąc o ryzyku dla zdrowia człowieka w przemyśle poligraficznym należy wspomnieć przede wszystkim o promieniowaniu optycznym UV.

Jak się bowiem okazuje, takie źródła sztucznego promieniowania UV jak między innymi lampy rtęciowe ksenonowe, świetlówki lub też lampy metalohalogenkowe możemy znaleźć w wielu urządzeniach, które stosuje się właśnie w zakładzie poligraficznym. Jakby tego było mało, w zakładach stosuje się również różnego rodzaju substancje w ramach całego procesu drukowania czy obrabiania wyrobów poligraficznych. Będą to na przykład takie substancje jak:

  • klej przemysłowy,
  • preparaty i farby,
  • zmywacze,
  • lakiery.

Pracownik ma z nimi styczność w zasadzie nieustannie, tym bardziej jako na przykład pełniący rolę operatora maszyny drukującej. Wiele zależy oczywiście od tego, jaka technika druku stosowana jest w danym zakładzie poligraficznym, jednak nie ma żadnych wątpliwości, że w wielu sytuacjach pracownicy mogą być narażeni na różnego rodzaju szkodliwe substancje. To dlatego tak ważne jest, aby pracodawca zapewnił im bezpieczeństwo, spełniając przy tym wszystkie wymogi z tym związane.

W jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko dla zdrowia w zakładzie poligraficznym?

Zachowanie wszystkich wymogów odnośnie higieny oraz bezpieczeństwa pracy to podstawa, szczególnie w zakładach poligraficznych, gdzie pracownicy mogą być narażeni na działanie szkodliwych substancji. Na całe szczęście, w wielu przypadkach wystarczającym środkiem zapobiegawczym będzie chociażby odpowiednia wentylacja pomieszczeń np. dzięki klimatyzerowi master bcf 230au cena – wszak w bardzo wielu zakładach korzysta się z różnych środków chemicznych i prawidłowo zaprojektowany system wentylacji jest najlepszym rozwiązaniem wszystkich problemów. Prócz tego, w niektórych przypadkach pracodawca powinien także zadbać o odpowiednią odzież ochronną, w tym także rękawice ochronne.

Niekiedy bardzo duże znaczenie mogą mieć również środki ochrony twarzy i oczu, które mogą ochronić pracowników przed szkodliwym działaniem środków chemicznych.