Biel w kuchni. Czy warto?

Przyjęło się, że w klasycznych aranżacjach wnętrz kuchennych dominują kolory takie jak brąz czy beż. To takie normalne i dla wielu z nas oczywiste, ale jak już wiemy – nowe czasy stawiają zupełnie nowe wymagania, a standardy lubią się zmieniać. O ile stonowane barwy pasują idealnie do kuchni tradycyjnej, to ta nowoczesna daje znacznie większą swobodę. Biały przestaje być w tym układzie czymś ekstrawaganckim, a zamienia się w dopuszczalną opcję.

Tym bardziej, że gdy się lepiej zastanowić i wypróbować żywe przykłady, biały wystrój w realiach kuchennych sprawdza się całkiem dobrze i ma wiele praktycznych zalet. Jakich konkretnie? Z białych blatów, mebli i ścian łatwiej usunąć zacieki oraz plamy z wody czy tłuszczu, które w każdej kuchni są rzeczą normalną. Gdy wokół królują brązy i beże nie jest to tak łatwe zadanie. Dlatego możemy bez obaw pokryć ścianę w kuchni białymi kafelkami, nasuwającymi swoją drogą skojarzenia ze stylem retro.

Ma to również walor ekonomiczny, albowiem jednolicie białe płytki są dużo tańsze niż wzorzyste. Biały blat też będzie w tym układzie dobrze wyglądał, choć trzeba zadbać, aby był wykonany z materiału odpornego na zarysowania i nie przyciągającego brudu. Fronty mebli, zwłaszcza szafek oraz szuflad w wersji białej też wyglądają ładnie. Do tego dobre oświetlenie i raptem okaże się, że kuchnia wygląda bardzo czysto i przestronnie.

Jasne kolory i światło sprzyjają wszakże optycznemu powiększaniu pomieszczeń. Jeśli pojawi się idea, by kuchnię potraktować bielą, nie odrzucajmy tego założenia zbyt pochopnie.